Ny damtränare klar

Hasse Jeppsson kommer kommande 2 säsonger vara ansvarig för Hammarby Bandy Dam. Hasse har en gedigen bakgrund som bandytränare bland annat som förbundskapten för svenska damlandslaget mellan 1994-2000.

Hasse som också tidigare har tränat Hammarbys damer kom under förra säsongen in som tränare för vårt damallsvenska lag där han gjorde ett fantastiskt jobb. Kommande två säsonger kommer Hasse att ansvara för både vårt elitserielag och damallsvenska lag.

Ränderna går aldrig ur, kul att vara tillbaka igen säger Hasse. Jag ser fram mot att få träna träningsvilliga och talangfulla tjejer.

Det här känns jättebra. Nu är det viktigt att vi jobbar långsiktigt med vår damverksamhet för det är det som kommer ge framgångar framåt. Hasse har nu ansvaret för alla seniortjejer vilket ger tjejerna bra möjligheter att utvecklas för att bli riktigt bra spelare, säger Hammarbys klubbchef Pär Beckne

En annan viktigt fråga kring dam och flickbandyn i Stockholm är att alla klubbar jobbar tillsammans för att få fler flickor att börja spela bandy och utveckla dom till bra spelare.  Här jobbar vi med flera bra projekt som vi får återkomma till, säger Pär