31 okt Inför Hammarby – Sandviken
På fredag är det dags för ett klassikermöte när Sandviken kommer till Stockholm. Inget av lagen lyckades gå vidare i Svenska cupen. Och båda lagen har inlett elitserien med en förlust och en seger. Förra säsongen tog Hammarby en klar seger på hemmaplan. Så kom till Gubbängen och stötta laget Bajen till två nya poäng.
Inför årets säsong återvände Albin Bjerkegren till Sandviken från IFK Motala. Tidigare Hammarbyspelaren Lucas Dalin värvades från IFK Rättvik, liksom Albin Altberg. Två spelare valde att sluta, Dennis Henriksen och Rasmus Forslund. Dessutom lämnade Alfred Rustas (gick till IFK Vänersborg) och Fredrik Nordby (norska Ready). Målvakter i SAIK är Benjamin Pizzoni-Elfving och Jesper Sundving. Sandviken har också bytt tränare. Andreas Bergwall slutade efter en säsong. I stället återvänder Magnus Brodén som huvudtränare, han tränade SAIK säsongen 2016/17. Assisterande tränare är Daniel Mossberg och Daniel ”Zeke” Erikson.
Sandviken har ett ungt lag. Snittåldern är 22,5 år, vilket kan jämföras med Hammarbys 27 år. Rutinen svarar Daniel Berlin, Hannes Edlund, Albin Airisniemi och Joel Engström för. Bästa målskyttar i Svenska cupen var Eric Hagberg 8, Elliot Hellström 7 och Hannes Edlund 6. Hellström är endast 20 år men han visar upp ett moget spel och låg bakom segern mot Åby/Tjureda med fyra mål i samarbete med Edlund, han fick också förtroendet att lägga Sandvikens straff.
Sandviken förlorade stort mot Edsbyn i första omgången av elitserien. Edsbyn vann med 10-3 i Svenska Fönster Arena. I senaste matchen blev det däremot seger med 6-2 över nykomlingen Åby/Tjureda, som bjöd på starkt motstånd i första halvlek. De tre senaste säsongerna har Sandviken åkt ut i kvartsfinalen, mot Västerås, Edsbyn och Västerås igen.
I Svenska cupens norra grupp vann Sandviken över Hammarby i Gubbängens bandyhall, matchen slutade 2-7. Sandviken slutade på fjärde plats, en poäng före Hammarby på femte. Så inget av lagen tog sig till slutspel. Sandviken vann dessutom sina två träningsmatcher, med uddamålet mot Bollnäs och tvåsiffrigt mot Ljusdal.
I Hammarby saknas långtidsskadade Isac Karlsson. Karlsson var Hammarbys bästa målskytt i Svenska cupen med 6 mål, David Jansson 4, och fem spelare med 2 mål. Hammarby har svarat för två starka insatser i elitserien, trots den inledande förlusten mot Villa. I senaste matchen, mot Vänersborg, kom målskyttet igång, bortamatchen slutade 3-9. Hammarbys interna skytteliga i elitserien toppas av Oskar Westh och David Jansson med 4 mål, följd av Lukas Forsström med 3 mål.
I förra säsongens möte på Zinken mellan lagen vann Hammarby. Tvåmålsledning i paus blev till en fyramålsledning. Inte förrän i sista kvarten kunde SAIK spräcka nollan. Men Hammarby fortsatte offensiven och slutsiffrorna skrevs till 7-1. I första mötet vann Sandviken i Göranssons Arena med 9-5.
Hammarby har ett litet övertag i hemmastatistik mot Sandviken. På de senaste tio säsongerna har det blivit sex vinster och tre förluster, en match har slutat oavgjord. Sandviken är också det lag som Hammarby mött flest gånger i slutspel. Lagen har mötts i fyra slutspel de senaste tio åren. De tre första gångerna vann Sandviken Men Hammarby vann 2018/19 när lagen möttes i kvartsfinal.
Hammarbys hemmamatcher mot Sandviken (grundspelet)
2022/23 Hammarby IF – Sandvikens AIK 7-1 (publik 1409)
2022/23 Hammarby IF – Sandvikens AIK 8-3 (publik 2111)
2021/22 Hammarby IF – Sandvikens AIK 3-4 (publik 1825)
2020/21 Hammarby IF – Sandvikens AIK 6-3 (publik 8)
2019/20 Hammarby IF – Sandvikens AIK 9-7 (publik 1522)
2018/19 Hammarby IF – Sandvikens AIK 0-6 (publik 2091)
2017/18 Hammarby IF – Sandvikens AIK 7-3 (publik 2331)
2016/17 Hammarby IF – Sandvikens AIK 2-5 (publik 2128)
2015/16 Hammarby IF – Sandvikens AIK 6-6 (publik 2443)
2014/15 Hammarby IF – Sandvikens AIK 6-5 (publik 4875)
/Sten Haase
Foto: Romus Ramström